Return to Blog

Tüketici Bilgilendirme Formu

Duyurular By admin – 06 Nisan 2023

Octet Express Ödeme Kuruluşu Anonim Şirketi (“Octet”) olarak tüketicilerin sistemlerimize ve hizmetlerimize ilişkin bilgilendirilmelerini sağlamak için gerekli her türlü özeni gösteriyoruz. Bu kapsamda, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik’in 48. maddesi kapsamında hazırladığımız bilgilendirme metni aşağıda tüketicilerin bilgisine sunulmaktadır. 

Octet’e İlişkin Bilgiler:

Unvan: Octet Express Ödeme Kuruluşu Anonim Şirketi
Adres: YTÜ Yıldız Teknopark Maslak Yerleşkesi Maslak Mah. Taşyoncası Sk. Maslak 1453 Sitesi No: 1G İç Kapı No: B12 Sarıyer/İstanbul
Ticaret Sicili Müdürlüğü ve Sicil No: İstanbul, 8228-5
Mersis No: 0633050274100012
Vergi Dairesi ve No: Maslak Vergi Dairesi 6330502741
Telefon: +90 212 275 2305  
Elektronik Posta Adresi: info@octet.com.tr 
İnternet Adresi: www.octet.com.tr 
 • TÜKETİCİNİN HAKLARI
  • Tüketicinin Bilgi Edinme Hakkı

Tüketici, mal ve hizmet satın alırken doğru karar verebilmek için gerekli bilgilere ulaşabilmelidir. Bu kapsamda, Octet tarafından sunulan hizmetlere ilişkin bilgi almak isterseniz destek@octet.com.tr elektronik posta adresinden veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Tüketicinin Şikâyet ve İtirazda Bulunma Hakkı

Tüketici, ödeme hizmetleriyle ilgili şikâyet ve itiraz başvurularını destek@octet.com.tr adresine eposta veya Octet’in merkez adresine iadeli taahhütlü posta göndererek ulaştırabilir. Octet, tüketicinin mal ve hizmet alımı ile ilgili şikâyet ve itiraz başvurularını, başvuru tarihinden itibaren yirmi iş günü içerisinde değerlendirerek tüketiciye başvuru sonucu ile ilgili bilgilendirmede bulunulacaktır.

Bireysel müşteriler için sunulan hakem heyeti sürecine ilişkin lütfen https://www.octet.com.tr/bireysel-musteriler-icin-hakem-heyeti/ linki üzerinden bilgi edininiz. 

  • ALTERNATİF ERİŞİM KANALLARI VE YENİLİKÇİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Satıcı ve/veya hizmet sağlayıcılar tarafından internet ortamında tüketicilere yaygın olarak banka/kredi kartları ile ödeme, havale/EFT ve kapıda ödeme seçeneği sunulur. Fakat, finansal teknoloji alanında meydana gelen gelişmeler sonrasında tüketicilerin yararlanabilecekleri ödeme yöntemleri artık sayılanlarla sınırlı olmayıp alternatif ve yenilikçi ödeme yöntemlerinin sayısı bir hayli artmıştır. Alternatif ödeme yöntemleri, tüketicilere çeşitli ve güvenli ödeme seçenekleri sunmakta olup bu yöntemlerin tüketiciye sağladığı kolaylıklar başlıca aşağıdaki gibidir:

  1. Basit ve kolay kullanım sayesinde tüketicilerin işini kolaylaştırma
  2. Geleneksel ödeme yöntemlerine nazaran hızlı bir şekilde tahsilat imkânı sağlayarak zaman kaybı yaşatan unsurları en aza indirgeme
  3. Kredi kartı/banka kartı bilgilerini paylaşma noktasında çekinceleri bulunan tüketiciler açısından daha güvenlikli bir ödeme yöntemi oluşturma

Finansal teknoloji alanında geliştirilen yenilikçi yöntemler ile birlikte geleneksel ödeme yöntemleri gün geçtikçe yerini dijital cüzdan, açık bankacılık, sanal pos gibi alternatif ödeme sistemlerine bırakmaktadır. Bu sebeple, tüketicilerin söz konusu alternatif ödeme sistemlerine kendilerini entegre etmeleri hem tüketicilerin finansal sistemlere etkin erişimi hem de finansal teknolojiler alanının gelişimi yönünden son derece önemlidir. 

 • GÜVENLİK VE KORUMA ÖNLEMLERİ

Octet olarak tüketicilerin sistemlerimizdeki güvenliği için en üst düzeyde çaba göstermemize rağmen tüketiciler açısından gerçek anlamda güvenli bir sistem ancak tüketicilerin de güvenli işlem yapma konusunda bilgi sahibi olmalarıyla mümkün olmaktadır. Bu amaçla, aşağıda verdiğimiz bilgileri dikkatle okuyup sistemlerimizi kullanırken göz önünde bulundurmanızı önemle rica ederiz.

  • Kullandığınız bilgisayar, tablet veya cep telefonu gibi cihazlarınızda üreticinin sunduğu en güncel güvenlik yamalarının kurulu olduğundan emin olunuz. Bu cihazlara orijinal üreticinin sunmadığı veya onaylamadığı işletim sistemlerini veya sistem yazılımlarını kurmayınız. Eğer kullandığınız cihazlar için antivirüs yazılımları gibi güvenlik yazılımları mevcutsa bu yazılımları mutlaka kullanınız ve bunların sürekli olarak aktif ve güncel olduğunu kontrol ediniz.
  • Cihazlarınızla kamuya açık alanlarda kablosuz ağlar üzerinden internete bağlanırken daha dikkatli olunuz. Bu alanlarda internete bağlanırken kişisel verileriniz veya şifreniz gibi bilgileri girdiğiniz internet sitelerine güvenli bağlantı kurduğunuzdan ve cihazınızdaki güvenlik yazılımlarının aktif olduğundan emin olunuz.
  • Octet’in sistemlerine sadece internet uygulamalarımızı kullanarak internet tarayıcınızla erişebilirsiniz. Uygulamalarımıza erişirken güncel versiyona sahip internet tarayıcılarını kullanınız.
  • Octet uygulamalarını kullanırken her zaman bizimle güvenli bağlantı kurduğunuzdan emin olunuz. Güvenli bağlantı kurup kurmadığınızı kontrol etmek için internet tarayıcınızın adres çubuğunda yazan adresi kontrol ederek https:// ile başladığını kontrol ediniz. Ayrıca adres çubuğunuzun sol veya sağ ucunda bağlantınızın şifreli olduğunu gösteren bir kilit ikonu bulunduğunu kontrol ediniz. Eğer bağlantınızdaki şifrelemede bir hata varsa, güncel tarayıcılar sayfamızı açmadan önce veya adres çubuğunda size bir uyarı gösterir. Sistemlerimizi kullanırken böyle bir uyarı görürseniz ekranınıza hiçbir bilgi girmeyip destek@octet.com.tr elektronik posta adresinden veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.
  • Şifrelerinizi, kredi kartı bilgilerinizi, Octet tarafından e-posta adresinize gönderilen içerikleri ve kimlik doğrulama amacıyla cep telefonunuza gönderilen kodları hiçbir sebeple kimseyle paylaşmayınız.
  • Octet uygulamalarını kullandıktan sonra bilgisayarınızı terk edecekseniz sağ üst bölümde bulunan kullanıcı menüsündeki seçeneği kullanarak çıkış yaptığınızdan emin olunuz.
  • Şifrelerinizi defter, kâğıt veya benzeri ortamlarda yazılı bulundurmayınız. Yazılı olarak bulunuyorsa, okunamayacak hale gelecek şekilde hemen imha ediniz.
  • Şifrelerinizi hiçbir sebeple bilgisayarınızda, cep telefonunuzda veya elektronik posta kutunuzda açık olarak bulundurmayınız. Şifrelerinizi ezberinizde tutmak veya bu amaç doğrultusunda geliştirilmiş güvenli bir şifre saklama uygulamasında tutmanız en güvenli yoldur.
  • Octet, hiçbir zaman elektronik posta adresinize sizden kişisel bilgilerinizi veya şifrenizi isteyen elektronik postalar göndermez. Böyle bir elektronik posta aldığınızda hiçbir bilgi girmeden destek@octet.com.tr e-posta adresinden veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.
  • Octet tarafından gönderildiğini düşündüğünüz elektronik postalar içerisinde sizi bir internet sitesine yönlendiren linkler varsa, bu linklerin açtığı internet adreslerini tarayıcınızın adres alanından kontrol ederek adresin https://secure.octet.com.tr veya https://www.octet.com.tr ile başladığından emin olunuz.
  • Octet, tüketiciye özel duyuru, uyarı ve benzeri sürekli bilgilendirme ihtiyaçlarını destek@octet.com.tr e-posta adresi veya +90 850 360 1511 numaralı telefon üzerinden gerçekleştirir. Bu kanal üzerinden gelmeyen bilgilere itibar edilmemesi gerekir. 
  • Sizi Octet’ten aradığını iddia ederek sizden bilgi isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz. Arayan numaranın Octet’e ait olduğunu teyit ediniz. Octet tarafından tüketici ile sadece Octet temsilcisi iletişime geçer. Eğer sizi arayan kişiyi/numarayı tanımayıp şüpheye düşerseniz görüşmeyi sonlandırıp Octet temsilcisi ile iletişime geçip durumu bildiriniz. Octet temsilcisine ulaşamıyorsanız destek@octet.com.tr elektronik posta adresinden veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.
  • İşbu bilgilendirme metni zaman zaman teknik gereklilikler nedeniyle güncellenebilecek olup güncellemeleri lütfen takip ediniz. 
  • Şifrelerinizi oluştururken aşağıdaki hususlara dikkat ediniz:
  • Kısa şifreler yerine uzun şifreler oluşturunuz. En az 8 karakterden oluşan şifreler önerilmektedir. 
  • Şifrelerinizde en az birer küçük harf, büyük harf, rakam ve özel sembol olduğundan emin olunuz. Bunu yaparken sadece ilk harfi büyük yapmak; şifrenin sonuna ünlem veya nokta koymak gibi birçok tüketici tarafından alışkanlık haline getirilmiş davranışlardan uzak durunuz. 
  • Şifrelerinizde aynı karakteri veya rakamı ikiden daha fazla tekrar etmeyiniz. 
  • Şifrelerinizde ardışık rakam serileri (“123” gibi), alfabetik seriler (“abc” gibi) veya klavye düzenine bağlı seriler (“qwerty” gibi) kullanmayınız. 
  • Şifrelerinizde isminizi, doğum tarihiniz veya evcil hayvanınızın ismi gibi çevreniz tarafından veya sosyal medya hesabınızdan yola çıkılarak bulunabilecek bilgileri kullanmayınız. 
  • Şifrelerinizi en fazla üç aylık dönemlerde değiştiriniz. Değiştirdiğiniz şifrelerinizin öncekilerle ortak karakter sayısının az olmasına özen gösteriniz. Örneğin şifre yenilemelerinde şifrenizin sonuna değiştirdiğiniz yıl ve ayı ekleyerek aynı şifreyi uzun süre kullanmayınız. 
  • Birden fazla sistemde aynı şifreyi kullanmayınız. Gizli verinizi tutan her sistem için farklı bir şifre belirleyiniz.
  • Şifrelerinizin, hassas müşteri verilerinizin veya kişisel bilgilerinizin kaybedildiğini, çalındığını, silindiğini ya da değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, destek@octet.com.tr elektronik posta adresinden veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.
  • Dolandırıcılık şüphenizin olması veya Octet tarafından sağlanan hizmet sırasında herhangi bir problemle karşılaşmanız halinde destek@octet.com.tr elektronik posta adresinden veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.
  • Finansal sistemleri güvenli kullanmanıza katkısı olacağını düşündüğümüz aşağıda internet bağlantısı verilen Türkiye Bankalar Birliğinin hazırladığı “Dolandırıcılık Eylemleri Tespit ve Önleme Yöntemleri” adlı belgeyi okumanızı tavsiye ederiz.
   Dolandırıcılık Eylemleri ve Korunma Yöntemleri
 • ÜCRETLENDİRME 

Octet tarafından verilen hizmetlere ilişkin ücretler Octet sistemlerinde belirtilmekle birlikte, bu kapsamda ayrıca tüketiciler, gerçekleştirecekleri işlemden hemen önce ödeyecekleri tüm ücret, masraf ve komisyonlar hakkında da bilgilendirilmektedirler. Octet tarafından verilen hizmetlere ilişkin fiyatlandırmalar maliyet ve performans gözetilerek belirlenmekte olup ücretlendirmenin adil ve şeffaf bir şekilde yapılması için gerekli özen gösterilmektedir.

v.230406