Return to Blog

Tedarik Zincirlerini İşler Tutmak

Blog By admin – 26 Mart 2021

Pandemi ortamında hükümetlerin en önemli ekonomik konularından biri de tedarik zincirlerini işler halde tutmaktır. Bu sayede işsizliğin ve ekonomik daralmanın önüne geçilebilmektedir. Henüz yaşamakta olduğumuz pandemi ortamında genele baktığımızda, çoğu gelişmiş ülkede hükümetlerin bunu başardığını görmekteyiz.

Her işletme bir şeyler satın alır ve bir şeyler satar. Yoktan var olmaz, vardan yok olmaz misali. Her işletme aynı zamanda bir zincirin halkasıdır. Bu halkalardan biri koparsa, tüm zincir işlevini yitirir ve kopar. Ekonomik faaliyet, aslında bu zincirlerden oluşuyor. Bir zinciri oluşturan bir işletme, o zincirin dışından da satın alabilir, o zincirin dışına da satabilir. Gerçek hayatta, bir işletme birden fazla zincirin halkası da olmaktadır. Böylelikle zincirlerden oluşan karmaşık bir ekonomik ilişkiler ortamı ortaya çıkmaktadır. Ekonomik sıkıntıların oluştuğu durumlarda, ekonomi yönetimlerinin en önemli görevlerinin başında, bu zincirleri işler halde tutmak için gerekli önlemleri almak gelir. Çünkü zinciri oluşturan halkalardan biri devre dışı kaldığında, birden fazla zincir kopacaktır.

Yıllar önce büyük bir otomotiv firmasının batan bir tedarikçisini, zincirin kopmasını engellemek için, bir gecede aldığı ani bir kararla satın almak zorunda kaldığı haberini hatırlıyorum.

Bir tedarik zincirinde mallar bir yöne akarken, para da diğer yöne akmaktadır. Malların akışı, para akışına bağlıdır. O nedenle, bu zincirlere parasal kaynakları da eklemek gerekir. Bunlar işletmelerin kendi işletme sermayeleri de olabilir, tahsilat ve ödeme arasındaki vade uyumsuzluklarını kapatmak için borçlanma kaynakları da olabilir.

Bu karmaşık tedarik zincirleri artık dijital platformlar üzerinden yönetiliyor. Octet Portal, dünyadaki en önde gelen örneklerdendir. Octet Portal, finansal kaynakların entegre edildiği bir tedarik zinciri yönetimi ve finansmanı portalıdır. Mallar bir yöne giderken, entegre edilmiş çeşitli kaynaklardan elde edilen fonlar da garantili ve süratli bir şekilde satıcıların hesaplarına akmaktadır.
 
Octet Portal sayesinde tedarik zincirinizin parasal akışlarını garanti edebilir, zincirin sıkıntılı ekonomik ortamlarda dahi sağlıklı işlemesini güvence altına alırsınız.

Yazar: Dr. Selim Seval – Yönetim Kurulu Başkanı

Octet Blog’daki diğer yazıları okumak için https://www.octet.com.tr/blog/ adresini ziyaret edebilirsiniz.