Return to Blog

Sanal POS Nedir? Nasıl Alınır? Kimler Kullanabilir?

Blog By osman – 31 Mart 2023

Sanal POS, kredi veya banka kartı ile web tabanlı ödeme yapılabilmesini sağlayan yeni nesil bir ödeme hizmetidir. Yaşam koşullarının değişmesi ve teknolojinin gelişmesi ödeme yöntemlerinde de farklılıkları karşımıza çıkarıyor. Her geçen gün hıza olan gereksinimin artmasıyla zaman kaybına neden olan unsurları yaşamımızdan bir bir çıkarırken, olağan işlerimizi kolaylaştıran uygulamaları da günlük yaşamımıza dahil ediyoruz”. Sanal POS bunlardan bir tanesi. Ticarette geleneksel ödeme yöntemleriyle karşılaştırıldığında birçok avantajı bulunan sanal POS’u (point-of-sale) bu yazımızda ayrıntılı olarak ele alacağız.

Sanal POS Nedir?

Banka veya kredi kartının okutulmasıyla yapılan ödemeler fiziksel POS cihazları üzerinden yürütülür. Ödeme işlemi herhangi bir cihaza başvurulmadan gerçekleştirilmek istendiğinde ise sanal POS devreye girer.

Çalışma mantığı fiziki POS cihazı ile aynı olan sanal POS’ta, banka veya kredi kartı bilgileri dijital ekranda belirtilen alanlara girilerek ödeme işlemi tamamlanır. İnternet tarayıcıları ve uygulamaları üzerinden gerçekleştirilen her ödeme sanal POS ile gerçekleşir. Octet’in sanal POS hizmetinin bir özelliği de, SMS veya e-posta ile müşterilere ödeme linki ulaştırarak tahsilat süreçlerinde büyük kolaylık sağlamasıdır.

Sanal POS Nerede Kullanılır?

Banka veya kredi kartı ile gerçekleştirilecek ödemelerde fiziksel olarak ortamda bulunma zorunluluğunu kaldıran sanal POS, tahsilat süreçlerinde büyük bir kurtarıcı görevi üstlenir. Bu kapsamda değerlendirildiğinde de sanal POS;

• İnternet üzerinden satış yapılan tüm websitelerinde,
• Uzaktan gerçekleştirilmesi gereken tüm ödeme ve tahsilatta,
• Abonelik ödemelerinde, vergi, ceza, harç gibi tüm kurumsal ödemelerde kullanılabilir.

Hem işletmelere hem de müşterilere önemli kazanımlar sunan Octet POS, herhangi bir kullanım sınırlamasına takılmadan tahsilat yapma süreçlerini kolaylaştırır.

SanalPOS-Nedir

Hangi Senaryolarda Sanal POS’a İhtiyaç Duyulabilir?

Banka veya kredi kartının fiziki olarak kullanılması veya POS cihazları kullanılarak ödeme alınması farklı nedenlerden dolayı her zaman mümkün olmayabilir. Örneğin; saha satış çalışanları satışını gerçekleştirdiği ürünlerin kart ödemelerini almak için fiziki olarak her zaman yanlarında bir POS cihazı taşıma olanağını bulamayabilirler. Üstelik bu cihazların elektrik ile çalıştığını düşünürsek, pilleri her an dolu olmayabilir. Bu gibi durumlar, işletmenin iş hacmini düşüreceği gibi müşteri memnuniyetini de azaltacaktır.

Yine saha çalışanlarınızın satışını gerçekleştirdiği ürünlerin kart ödemesini almak için bir işletmeyi ziyaret ettiklerini ve o anda ödemeyi gerçekleştirecek kişinin orada olmadığını düşünelim. Çalışanlarınız en iyi olasılıkla ödemeyi tahsil etmek için bir süre yetkili kişiyi bekleyecekler ve gelmediği takdirde işletmeden ayrılmak zorunda kalacaklar.

Başka bir örnek vermek gerekirse; internet veya telefon üzerinden yapılacak alışverişlerde güvenlik endişesi ile banka veya kredi kart bilgisi karşı tarafla paylaşılmak istenmeyebilir. Böyle bir durumun yaşanması, sürecin yarım kalmasına neden olur. Hem işletme tahsilat şansını kaçırır hem de müşteriye olumsuz bir deneyim yaşatır.

Oysa tüm bu olumsuz gelişmeler işletmenin sanal POS kullanmasıyla geride bırakılabilir. Bu senaryolarda işletme Octet POS kullansaydı, fatura tutarına karşılık gelecek şekilde oluşturulacak bir link sayesinde tüm tahsilat zahmetsiz ve güvenli şekilde uzaktan yapılabilir, iş hacminde yaşanacak gerilemenin önüne geçilebilirdi.

Sanal POS Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Sanal POS sistemi ilk kurulduğu zamanlarda her ne kadar e-ticaret sektörü ile ilişkilendirilmiş olsa da bugün online tahsilat yapma olanağı işletmelerin nakit akışında kıymetli kazanımlar elde etmesini sağlar.

Octet’in sanal POS hizmetini kullanan işletmeler aşağıdaki avantajlara sahip olurlar;

  • 7/24 tahsilat yapılabilir.

Sanal POS’a işlemleri internet üzerinden yapıldığı için internet erişimi olan her yerden günün herhangi bir saatinde online tahsilat gerçekleştirebilir.

  • Firmaların rekabet gücü artar.

Sanal POS kullanmayan işletmelere göre ödeme süreçlerinde daha hızlı aksiyona geçilebilecekleri için rekabet ortamında işletmelerin manevra gücü artar.

  • Hızlı ve güvenli ödeme sistemi sunar.

Güvenlik sertifikasına sahip olma zorunluluğu ve bankaların gelişmiş güvenlik önlemlerinden yararlanılması ile ödeme işlemleri hem hızlı hem de güvenli olarak gerçekleştirilir.

  • Kolay raporlama ve izleme olanağı sağlar.

Sipariş bilgileri, işlemlere ait ayrıntılar gibi tüm bilgiler rahatlıkla raporlanabilir, geriye dönük incelenebilir.

  • Yurtdışından ödeme alınabilir.

Fiziki olarak aynı ortamda bulunma zorunluluğu olmadığı için yurt dışından ödemeler rahatlıkla alınabilir.

  • Satışların artmasına yardımcı olur.

Bilgi paylaşımı amaçlı kullanılan websitelerinde satış yapılmaya başlanabilir.

  • Zaman avantajı kazandırır.

İşlemlerinin kısa sürede tamamlanıyor olmasından dolayı müşteri zaman kaybı yaşamadan ödeme yapabildiği için alışverişten memnun kalır.

Müşteriler, bayi, distribütör, iş ortağı ve abonelerden yapılacak tahsilatta sanal POS alanında çözüm sunan Octet POS, tüm bu avantajlara sahip olunmasını sağlayarak işletmelerin kendilerini ileriye taşıyabilmeleri için onlara güç katar.

Octet POS Neler Sunuyor?

Geleneksel ödeme sistemlerine göre çok daha gelişmiş bir ödeme yapma ve tahsilat altyapısı sunan sanal POS sistemi, standart özellikleriyle dahi işletmeleri muazzam olanaklara kavuştururken, Octet POS’u tercih eden kullanıcılar farklı avantajlara da sahip olurlar. Sanal POS kullananların sahip olacağı avantajlar şöyledir:

• Alıcılar ödemelerini taksitlendirebilirken, bu tahsilat satıcının hesabına peşin geçer.
• Bankalarla tek tek anlaşma yapmaya gerek kalmadan tüm kredi kartlarıyla taksitli satış yapılabilir.
• Octet Portal sayesinde mevcut sistemlere entegrasyon gerekmeksizin internet erişimi olan herhangi bir cihazdan, herhangi bir kurulum yapmadan ve uygulama yüklemeden ödemeler gerçekleştirilebilir.
• Sürekli alıcılar dijital cüzdanda kredi kartı bilgilerini saklayarak tek tık ile tek çekim ya da taksitle ödeme yapabilirler.
• Octet POS herhangi bir altyapı maliyetine katlanılmadan anında kullanılabilir.
• Octet POS için bir kayıt, giriş ve/veya abonelik ücreti alınmaz.
• Başlarken taahhüt istenmediği gibi, Octet POS kullanımı herhangi bir cayma bedeli de talep edilmeden sonlandırılabilir.
• Link ile ödeme alınabildiği için satıcılar uzakta olsa dahi tahsilatlarını hızlı ve kolay yapabilirler.
• Tüm işlemler 3D Secure şifresiyle tamamlandığı için hem satıcı hem de alıcı güvenli işlem yaparlar.
• Bayi ve bayi altı tahsilatlarıyla ana firmalar ticaretini büyütme fırsatı yakalarlar.

Fiziki POS’tan kaynaklanan tahsilatların işlenmesi ve muhasebeleştirilmesinin oluşturduğu operasyonel yükü de unutmamak gerekir. Octet POS, tahsilatların online yapılmasını sağlayarak, işletmeleri evrak saklama ve işleme yükünden de kurtarır. Hem alıcı hem de satıcı için birbirinden önemli özellikler barındıran Octet POS, ödeme işlemlerindeki deneyimi herkes için iyileştirir.

octet-sanal-pos

Sanal POS Ne Kadar Güvenli?

Yıllardır aynı yöntemlerle işlerini sürdüren her kişi veya kurumun alışkanlıklarını bırakıp yeni bir teknolojiye geçmesi çok kolay olmayabilir. Üstelik konu bir de para ile ilgili olduğundan akıllara “Acaba ne kadar güvenli?” sorusunun gelmesi olasıdır.

Sanal POS, bankaların zorunlu tuttuğu bir takım güvenlik önlemleri alındığı takdirde websitesine dahil edilebilir. Gerekli denetimler tamamlanmadığında, sanal POS kullanımına izin verilmez. Dolayısıyla, ödeme yapacak kişi veya kurum açısından mağazalarda bulunan fiziki POS’lar üzerinde yapılan herhangi bir banka veya kredi kartı işleminden daha riskli değildir.

Octet, kendi bünyesinde aldığı ek güvenlik önlemleriyle de bu sürecin çok daha güvenli bir şekilde sürdürülmesini sağlamaktadır. Ticari işlemlerde oluşabilecek farklılıklardan kaynaklanabilecek zafiyetlerin önüne geçebilmek için de tüm yükümlülükleri yerine getirmektedir.

Sanal POS Nasıl Çalışır?

Sanal POS yazılımının amacı, provizyonun güvenli bir şekilde alınmasını sağlamaktır. Başka bir deyişle, internet üzerinden aktarılan bilgilerin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesini engellemektir.

Sanal POS yazılımları, SSL şifreleme tekniğine uyumlu olarak çalışır. Banka, bir websitesi üzerinden alım yapan kişileri veya işletmeleri borçlandırarak, provizyonu alınmış ödeme tutarlarını kredi kartı limitlerinden düşerek satıcı konumundaki tarafın banka hesabına geçirilmesini sağlar.

Toparlamak gerekirse; ticaret yaşamında başlı başına zorlu bir süreç olan tahsilat yönetimi her zaman işletmelerin önünde bir engel oluşturmuştur. Evet, satış adetlerinin yüksek olması önemlidir ama gerçek bir satıştan bahsedebilmek için gerçekleştirilen satışların tahsilatlarının yapılması da gerekir.

Geleneksel ödeme alma yöntemleriyle işlerini sürdürenler ise rekabetin yoğun olduğu ticaret ortamında sıralamadaki yerini koruyamayabilirler. Tam da bu noktada devreye giren Octet, sağladığı POS çözümünün getireceği avantajlarla tahsilat süreçlerinin yönetimini kolay, hızlı ve güvenli hale getirerek iş hacimlerinin büyümesine destek olur.

Octet, sunduğu tahsilat ve ödeme yöntemleri ile nakit döngüsünün alıcılar için uzun, satıcılar için kısa olmasını sağlayan bir tedarik zinciri yönetim ve finansman portalıdır. Başvuru linkine tıklayarak Octet avantajlarından hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.