Return to Blog

Octet World FinTech Day Webinarı Gerçekleşti

Blog By osman – 11 Ağustos 2023

Finansal teknolojiler, finans dünyasına getirdiği inovasyonlar ve teknolojik yeniliklerle geleneksel finansal hizmetlerde devrim yaratmaktadır. Dünya Fintech Günü, bu yenilikleri ve teknolojik dönüşümü kutlamak için mükemmel bir fırsattır. Octet Türkiye de sektördeki en son gelişmeleri, zorlukları ve fırsatları gündeme getirmek amacıyla Octet World FinTech Day Webinarı’nın ilkini 1 Ağustos’ta gerçekleştirdi. Dünya Fintech Günü’nü ve neden 1 Ağustos’ta kutlandığını bir önceki blog yazımızda detaylı olarak anlatmıştık.

İlgili: 1 Ağustos Dünya FinTek Günü: Finans ve Teknolojinin Mükemmel Buluşması

Bu yazımızda da finteklerde yapay zekânın yükselişi ve yeni nesil bankaların sektörün önde gelen isimleri tarafından masaya yatırıldığı Octet World Fintech Day webinarında öne çıkan başlıklardan detaylı olarak bahsedeceğiz.

Octet World FinTech Day Webinarı ne zaman gerçekleşti?

Günümüz bankacılığının mimarı ve ilk bankanın kurucusu Cosimo Medici’nin 1464 yılında hayata veda ettiği günü işaret eden 1 Ağustos, tüm dünyada Dünya Fintek Günü olarak kutlanmaktadır. 2017 yılından bu yana ödeme ve tahsilat çözümleri alanında, firmalar arası çevrimiçi tedarik zinciri ödeme portalıyla hizmet veren fintek şirketi Octet de, bu özel günde finans sektörü profesyonellerini, akademisyenleri, girişimcileri ve kamuoyunu finansal teknolojilerin güncel durumu hakkında bilgilendirmek için bir çevrimiçi etkinlik düzenledi. Octet World FinTech Day webinarı 1 Ağustos 2023 Salı günü, YouTube ve LinkedIn’de eşzamanlı canlı yayınlanarak izleyicilerle buluştu.

Octet World FinTech Day Webinarı’nda neler konuşuldu? Kimler katıldı?

Ana teması “Bankacılığın Evrimi ve Yapay Zekânın Yükselişi” olan Octet World Fintech Day webinarı gazeteci Barış Ergin’in moderatörlüğünde iki panelle gerçekleşti.

“Yapay Zekânın FinTechlere Etkisi” konu başlığıyla gerçekleştirilen ilk panelin katılımcıları;

  • Gencay Karaman – T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Finteklerden Sorumlu Proje Müdürü
  • Bora Erdamar – Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Teknolojiler Program Koordinatörü ve BlockchainIST Center Kurucu Direktörü
  • Barış Gökalp – Kurumsal Hazine Yöneticileri Derneği Başkanı
  • Gökhan Sevgen – Octet Türkiye CTO’su

“Yeni Nesil Bankalar: Bankacılık evriminde kim ayakta olacak?” konu başlığıyla gerçekleştirilen ikinci panelin katılımcıları;

  • Burcu Baydemir Türkseven – Citibank Global İşlem Bankacılığı Satış Birim Başkanı
  • Dr. Selim Yazıcı – İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi ve FinTech Istanbul Kurucusu
  • Derya Ekemen Fidan – Octet Türkiye CEO’su

Octet World FinTech Day Webinarı’nda öne çıkan başlıklar neler?

Panel 1: Yapay Zekânın FinTechlere Etkisi

1 Ağustos Octet World Fintech Day webinarında “Yapay Zekânın FinTechlere Etkisi” konu başlığıyla gerçekleştirilen ilk panelde yapay zeka “Bilge”nin devreye girmesi, Türkiye’deki fintechler, insan kaynağına yatırım yapmanın önemi, nitelikli data ve insan kaynağının sektöre etkisi, yapay zeka temelli skorlama gibi konular üzerinde duruldu.

World FinTech Day Panel 1

T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Finteklerden Sorumlu Proje Müdürü Gencay Karaman’ın konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde;

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin Türkiye’nin finansal teknolojiler alanında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almasını hedeflediğini dile getiren T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Finansal Stratejiler ve Analiz Dairesi Finansal Teknolojiler Birimi Proje Müdürü Gencay Karaman, “Finans Ofisi olarak yapay zekâ kullanımı konusunda fintek sektörünü destekliyoruz. Yapay zekâ ekran yüzümüz Bilge, Ofisimiz koordinasyonunda hazırlanan ve her ay yayımlanan Türkiye Fintek Genel Görünümü Çalışmasından Fintek Sözlüğüne bize her noktada eşlik ediyor.” dedi.

Yapılacak düzenlemeler ile ilgili olarak yeni ürünlerin test edileceği merkezin yakında devreye alacağını belirten Karaman, “Merkez Bankamız ile fintek girişim ve uygulamalarının, düzenleyici otorite gözetiminde test edilmesine imkan veren Düzenleme Deney Alanı (Regulatory Sandbox) kurulması planlanıyor. Finans Ofisimiz koordinasyonunda, ASELSAN, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi ve Bilişim Vadisi Teknopark ortaklığında, İstanbul Finans Merkezi’nde faaliyet yürütecek fintek temalı teknoparkımız İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü’nün şirket kurulumu tamamlandı. Fintek girişimcilerini çevrim içi platformda bir araya getirecek olan “FinTech Hub Türkiye” projesinin geliştirme çalışmalarında son aşamaya gelinmiş durumda. Detaylarını yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 764 fintek var

“Türkiye fintek ekosisteminin, en popüler dikeylerinden olan “Ödemeler” alanında 258 şirket, Bankacılık Teknolojisi alanında 98 şirket ve yine Kripto varlık/Blokzincir alanında 95 şirket olmak üzere Türkiye’de 662’si aktif, 764 fintek şirketi bulunduğunun altını çizen Gencay Karaman, yapay zekânın fintek sektöründe kullanımı sayesinde, risk değerlendirmesi, dolandırıcılık tespiti ve müşteri hizmetleri gibi alanlarda büyük ilerlemeler kaydedildi.” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Teknolojiler Program Koordinatörü ve BlockchainIST Center Kurucu Direktörü Dr. Bora Erdamar’ın konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde;

Strateji geliştirilmesi gereken günlerde olduğumuzu dile getiren Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Teknolojiler Program Koordinatörü ve BlockchainIST Center Kurucu Direktörü Dr. Bora Erdamar, “Bundan beş yıl önce BlockchainIST Center’i kurduğumuzda da ilk fark ettiğimiz noktalardan biri bu alanda insan kaynaklarının eksik olmasıydı. Bu alanda öğrenmek, yetiştirmek ve üretim yapmak son derece önemli hamleler gerektiriyordu. Bu hamleleri başlatmak için merkezi kurduk. Finansal teknolojileri entegre etme konusunda hızlı adımlar atmalı ve uzmanlarını yetiştirmeliyiz. Şu anda artık teknoloji kendi finansını oluşturmuş durumda. Yapay zekâ sayesinde hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde üretim yapabiliyoruz. Bununla beraber finans ve teknoloji gibi iki farklı uzmanlık alanını birbirine bağlayabilecek ürünler oluşturmanız hiç olmadığı kadar kolay. Dünyada da en hızlı adımların buralarda atıldığını görüyoruz. Eğer bir proje yapmak istiyorsanız bu proje büyük çapta bir ülkenin dijital parasını çıkarmak bile olabilir ki bununla ilgili tahmin edemeyeceğiniz kadar zengin bir araç seti var. Bu da fikirlerin eskisinden çok daha hızlı şekilde ticari değere dönüşebilme ve bunun ekonomisini kurabilme anlamını taşıyor. Bu dünyanın bir parçası olabilmemiz noktasında iki konu önem kazanıyor. Bunlardan ilki ülkemizdeki genç yetenekleri, girişimciyi ekonomiye kazandırmak. Bir diğeri de bu kişilerin üretebilmesi için alanlar yaratabilmek. Burada pek tabi yeni teknolojilerin getirdiği riskler tam olarak bilinemediği için Sandbox dediğimiz bu tür deneysel projelerin test edilebileceği kamu, akademi ve belki özel şirketlerin ortaklığında yapılar oluşturulmasının fayda sağlayacağı kanısındayız. Finansal Piyasalar Altyapısı için Sandbox (Financial Markets Infrastructure Sandbox) İngiltere’de kamu desteği ile kuruldu ve ilk raporu yayınlandı. Bunun altında dijital varlıklar Sandbox uygulaması da var. Bunlar bizim ülkemizden gençler tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Bizim de bu imkanları ve alanları yaratmamız gerekiyor” dedi.

Kurumsal Hazine Yöneticileri Derneği Başkanı Barış Gökalp’ın konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde;

Yapay zekâ sayesinde içerideki datanın analiziyle önümüzdeki dönemlerin nakit akışının raporlanabildiğini dile getiren Kurumsal Hazine Yöneticileri Derneği Başkanı Barış Gökalp, “Sağlıklı bir dataya sahip olduğunuz zaman makine öğrendiğini çok iyi analiz edebiliyor. Örneğin iyi bir data girişiyle bugünden eylül ayındaki nakit ihtiyacınızı size söyleyen bir sistemle çalışabiliyorsunuz. Buradaki temel unsur sağlıklı dataya sahip olmak. Ardından bu datadan nitelikli veriyi üretebilecek düşünme modelini geliştirebilecek nitelikli insan kaynağı. Yapay zeka gelecek, robotlar gelecek işsizlik artacak gibi kaygılar yerine değişen iş gücü niteliğini sağlayabilecek altyapıları geliştirmemiz gerekiyor. Nitelikli data ve bunu yönetebilecek insan kaynağını buluşturabilirsek ciddi bir kaldıraç etkisiyle bütün sektörlerde pozitif bir etki olacağını düşünüyorum. Diğer yandan manuel yürütülen süreçlerin otomasyonla hızlıca yapılması hem fonlayan hem de fondan yararlanan taraflar için çok faydalı oldu. Bunun yanı sıra likidite yönetimi anlamında da yapay zekânın çok önemi var. İşletme sermayesi anlamında da çözümler yakın zamanda gelecektir” şeklinde konuştu.

Octet Türkiye CTO’su Gökhan Sevgen’in konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde;

Fintek sektörünün hızlı büyümesi sonucunda fintech firmalarının tek bir finansman ürünü üretmekle kalmadığını, birçok finansman ürününü hayata geçirdiklerini vurgulayan Octet Türkiye CTO’su Gökhan Sevgen, “Burada önemli olan nokta firmaları teknolojiyi kullanmaya teşvik etmek. Her firmanın ihtiyacı olan ürün çok farklı. Sektörün büyümesiyle elimizde çok büyük bir data oluşuyor ve bu noktada ciddi karar verme algoritmaları üretmeye çalışıyoruz. Sektör ne kadar büyür, veri ne kadar anonim hale gelirse, karar verme mekanizması da o kadar güçlenecek. Yapay zekâ, skorlama ve fraud noktalarında da hayatımıza giriyor. Halihazırda kullandığımız ürünleri yapay zekâ desteği ile güçlendirmeye çalışıyoruz. Skorlamada, yapay zekâ öğrenme algoritmalarına sadece finansal ve mali veriler değil sosyal ve toplumsal verileri de dahil etme üzerine çalışıyoruz.” dedi.

Panel 2: Yeni Nesil Bankalar: Bankacılık evriminde kim ayakta olacak?

1 Ağustos Octet World Fintech Day webinarında “Yeni Nesil Bankalar: Bankacılık evriminde kim ayakta olacak?” başlığıyla gerçekleştirilen ikinci panelde ise fintek ile konvansiyonel bankacılığın ilişkisi, finansal okuryazarlık, KOBİ’lerin ekonomideki rolü, açık bankacılık ve çeviklik gibi konular üzerinde duruldu.

World Fintech Day Panel 2

Citibank Global Satış Birim Başkanı Burcu Baydemir Türkseven’in konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde;

Konvansiyonel bir banka olarak fintek alanını her zaman desteklediklerini dile getiren Citibank Global Satış Birim Başkanı Burcu Baydemir Türkseven, “CitiVentures aracılığıyla birçok girişim sermayesi ve startup’a destek veriyoruz. Fintek ve konvansiyonel bankacılığın kendi içerisinde üç aşamaya ayrıldığını düşünüyorum. İlk gelişim, bankaların dijitalleşmesiydi. İkinci adım bankacılık hizmetlerinin fintekler tarafından yapılabiliyor olmasıydı. Üçüncü nesilde ise fintech ekosistemi ve bankacılık ekosisteminin bir arada neler yapabileceği önem kazandı. Biz de bu aşamada kendimizi fintek ekosistemiyle rekaberlik anlayışı içinde bir platform olarak konumluyoruz. Hedefimiz müşterinin, fintech ekosisteminin, bankaların ve regülatörün mutlu olduğu bir sistem yaratabilmek. Geldiğimiz noktada finteklere büyük iş düşüyor. Süreç içerisinde oluşan regülasyonlar bugünün ihtiyaçlarına cevap verebilir ancak süreç ilerledikçe ve sistemler kullanıldıkça regülasyondaki değişim de kaçınılmaz olacak. Biz Citibank olarak ekonominin gidişatında her türlü global knowhow’ımızı sağlamak üzere konumlandırdık kendimizi. Gerekli entegrasyonu güvenli bir şekilde sağlamak üzere hazırız” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi ve FinTech İstanbul Kurucusu Prof. Dr. Selim Yazıcı’nın konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde;

Toplumun ihtiyaçlarına göre bankacılığın evrilmesi gerektiğini, Teknoloji, Toplum, Ekonomi ve Regülasyon gibi dört temel konuya odaklanmadan bir dijital banka stratejisi oluşturulmaması gerektiğini belirten İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi ve FinTech İstanbul Kurucusu Prof. Dr. Selim Yazıcı, “Toplumun bankacılık alışkanlıklarına ve kültürel yapısını incelemek lazım. Aynı zamanda sosyolojik olarak o toplumun harcama ve tasarruf eğilimlerini anlamak gerekiyor. Finansal okuryazarlığa bakmamız lazım. Finansal alışkanlıklarımız değişecek mi? Bunu da değerlendirmek gerekiyor. Dijital bankalar geliyor ama hala fiziki olarak şubeye gelmek isteyenler var. Tamam gençlerimiz yeni teknolojilere adapte durumda ama hala şubeye gitmek isteyenler var. Dijital bankacılığı kullanmak ister misiniz? deseniz yüzlerce sebep duyarsınız ama Türkiye’nin özelinde müşterilere sunulacak değer teklifiniz en önemli konu. Geleneksel bankalardan farklı ne fayda sağladığınız avantajlı ve rekabetçi ürünler çıkarabildiğiniz önemli” şeklinde konuştu. Regülasyonlarla inovasyonu yönetmenin mümkün olduğunu belirten Yazıcı, “Avrupa’da dijital banka sayılarına baktığımızda sayılar yüksek görünüyor. Özellikle İngiltere dijital bankaya en fazla sahip olan ülke olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa’daki 26 dijital bankanın kullanıcı sayısı yaklaşık 90 milyon. Türkiye’de dijital banka kullanıcı sayısı 100 milyon. Türkiye olarak baktığımızda farklı bir oyun alanından ve dinamikten bahsediyoruz” dedi.

Türkiye ekonomisinde KOBİ’lerin önemli bir rolü olduğunun da altını çizen Yazıcı, “bu güce sahip KOBİ’lerin daha ileriye gitmesi için dijital bankacılık ve ürünlerinin KOBİ’lerin işlerini kolaylaştıracak bir yapıda olması gerekiyor. KOBİ’nin nakit yönetimini kolaylaştıran her çözüm KOBİ’yi ve dolaylı olarak ülke ekonomisini bir ileri noktaya taşıyacaktır. Bu nedenle dijital bankacılığın KOBİ’nin evrak işleriyle boğulmadan nakit yönetimini düşünmeden işine ve iş geliştirmeye odaklanacağı bir fayda yaratması gerekiyor. Bankacılık ve tahsilat ürünlerine güvenli ve kolay erişimi sağladığımızda KOBİ kendi işlerine odaklanabilecek ve verimliliği yükselecek” şeklinde konuştu.

Octet Türkiye CEO’su Derya Ekemen Fidan’ın konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde;

Açık bankacılığın bir ‘game changer’ olarak hayatımıza girdiğini belirten Octet Türkiye CEO’su Derya Ekemen Fidan, “Fintech ekosistemi için ise rekabette güç kazandıran en önemli alanlardan biri haline geldi. Özellikle son üç yılda fintek şirketlerini güçlendirmek, bankaların dijitalleşmesini teşvik etmek ve açık bankacılığın önünü açmak için yayınlanan düzenlemeler ciddi bir açılım yarattı. Bireysel tarafta başlayan gelişmeler kurumsal tarafın da ihtiyaçları belirginleşince, kurumsal tarafta da düzenlemelerin hızlanmasını sağladı. Her geçen gün bir açık bankacılık uygulamasının girişim sermayelerinden yatırım aldığını görüyoruz, bu da ciddi bir potansiyel ve beklenti olduğunu gösteriyor. Ancak burada önemli olan fintek sektöründe geliştirilecek ürünlerin bankaların daha çevik (agile) çalışmasını sağlarken şirketlerin de süreçlerini kısaltıp nakit yönetimini kolaylaştıracak çözümler getirmesi. Diğer bir deyişle süreçteki tüm tarafların ihtiyacına cevap veren ürünler geliştirmesi. Pek tabi konu kurumsal taraf olunca ödeme ve tahsilat öncelikli oluyor. Bizim de Octet olarak üzerinde çalıştığımız ve kısa süre içerisinde sunmaya hazırlandığımız hizmetimiz, tamamen buna odaklanmış durumda. Bu hizmette tüm müşterilerimizin bizim aracılığımızda yaptığı veya yapmadığı tüm işlemleri portalımız üzerinden tek ekran görebilecekleri tahsilat ve ödemelerini yaparken açık bankacılık işlemleriyle de ödeme emri başlatıp hesaplarını görüntüleyebilecekleri bir sistemden bahsediyoruz. Hedefimiz her zaman olduğu gibi verimli işletme sermayesi yönetimini sağlamak. Bunu da tüm taraflar için kolay adapte olunabilir ve uygulanabilir şekilde yapmak. Biz belki bu alanda bir ilk olacağız ancak sektörün de bu konuda çokça ürünle harekete geçeceğine inanıyorum.” dedi.

Octet World Fintech Day Webinarı’nı kaçıranlar ne yapmalı?

Octet World Fintech Day webinarı 1 Ağustos 2023 Salı günü YouTube ve LinkedIn’de eşzamanlı canlı yayınlanarak izleyicilerle buluştu. Yayın kaydını Octet Türkiye YouTube hesabı üzerinden tekrar izleyebilirsiniz.

İlgili: Octet World Fintech Day Webinar