Return to Blog

Tahsilat ve nakit döngüsünün şirketler için önemi nedir? Octet nakit döngüsüne nasıl katkıda bulunur?

Blog By admin – 05 Şubat 2021

Dünyada ve ülkemizdeki yapılan gözlemlere göre, kapanan şirketlerin çoğunun altında yatan neden kârsızlık değil, nakit döngüsünü yönetememektir. Tahsilat alanında yaşanan zorluklar da sıkıntının boyutlarını artırmaktadır. Nakit döngüsü yönetimi bir şirketin alacak ve ödemelerini yönetmesi, bir başka ifade ile, işletme sermayesini yönetmesidir. Ülkemizdeki işletmelerde genel bir sorun olarak karşımıza çıkan sermaye yetersizliği, işletme sermayesinin iyi yönetilebilmesi halinde önemli ölçüde ortadan kalkacaktır.

Satışlarınızı 90 gün vadeli yaparken, tedarikçilerinize 60 günde ödeme sözü verirseniz, aradaki 30 günü ya zaten yetersiz olan sermayenizden karşılayacak, ya da kredi alarak kapatacaksınız. Her iki yöntemin de maliyeti yüksek. Oysa ki, elinizde tahsilat faaliyetlerinizi çabuklaştıran, aynı zamanda ödemelerinizi geciktiren bir araç olsa, işletme sermayenizi daha etkin yönetebilseniz, bu ek sermaye ihtiyacı ortadan kalksa.

İşte Octet Türkiye size böyle bir araç, platform, sunuyor. Hem üyelik ücreti olmayan, hem de 7/24 her yerden ulaşabileceğiniz ve zahmetsizce kullanabileceğiniz güvenli bir platform. Octet Türkiye ile tahsilatlarınızı peşin, ödemelerinizi vadeli yaparak sermayenize sermaye katabilirsiniz.

 

Yazar: Dr. Selim Seval

Octet Blog’daki diğer yazıları okumak için https://www.octet.com.tr/blog/ adresini ziyaret edebilirsiniz.