Return to Blog

Nakit Akışında Tedarikçi Finansmanının Önemi

Blog By osman – 19 Eylül 2023

Tedarikçi finansmanı, bir alıcının tedarikçisine erken ödeme yapmak için üçüncü taraf bir fon sağlayıcı kullanmasını sağlayan bir finansman çözümüdür. Bu çözüm, alıcıya likidite sağlaması ve kendi ödeme koşullarında geri ödeme yapmasına olanak tanırken, tedarikçi için küçük bir indirim karşılığında faturanın ibraz edilmesinden sonraki günler içinde ödeme alınması anlamına gelir. Finans imkanı alıcının kredi notuna dayalı olduğundan, tedarikçiler düşük maliyetle işletme sermayesine hızlı erişim sağlar. Ayrıca tedarikçi finansmanı kullanan şirketler, tedarikçilerini her işlem için ayrı onay ve belge süreçlerinden kurtarır.

Tedarikçi Finansmanı Neden Önemlidir?

Tüm işletmelerin hammadde, envanter, yatırım veya günlük operasyonlar için işletme sermayesi olarak finansmana ihtiyacı vardır. İşletmelerin, işletme sermayesi ihtiyaçlarını yönetmek için uygun finansal araçlara erişimleri olmalıdır. Tedarikçi finansmanı hem alıcılar hem de tedarikçiler için işletme sermayesini geliştirmek noktasında kolay bir çözüm sunar. Özellikle, geleneksel bir finans kurumundan uygun kredi ürünlerine erişimi olmayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin beklentilerini artırır.

1. Nakit Akışı Tedarik Zincirini Sağlıklı Hale Getirir

İşletmeler, tedarikçi finansmanını kullanarak nakit paraya daha hızlı erişim sağlar ve daha uzun ödeme koşulları üzerinde pazarlık yaparak tedarikçilerinin nakit akışlarını iyileştirebilirler. Bu iyileşme, büyümeye yatırım yapmak, faturaları ödemek veya beklenmedik harcamaları yönetmek için ihtiyaç duydukları nakit akışını sağlayabilir.

2. Tedarikçi İlişkilerini Güçlendirir

Tedarikçi finansmanı ile bir alıcının tedarikçilerine düşük maliyetli finansmana erişim imkanını sunması tedarikçileriyle ilişkilerini geliştirebilir. Tedarikçi finansmanı, alıcıların tedarikçilerle ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Alıcılar düşük maliyetli finansmana erişim sağlayarak daha rekabetçi olabilir, tedarikçileri için önemli bir müşteri haline gelebilir ve tedarik zinciri süreçlerini daha etkin yönetebilirler.

3. Riski Azaltır

Tedarikçi finansmanı, işletmelere nakit akışını etkin bir şekilde yönetmek için ihtiyaç duydukları finansman seçeneklerini sağlayarak bir tedarik zinciri içindeki riski azaltmaya yardımcı olabilir. İşletmeler, ödeme koşullarını iyileştirerek ve nakde erişim sağlayarak nakit akışı sıkıntısı, geç ödemeler ve tedarikçi anlaşmazlıkları riskini azaltabilir.

Octet, sunduğu dijital tahsilat ve ödeme yöntemleri ile nakit döngüsünün alıcılar için uzun, satıcılar için kısa olmasını sağlayan bir tedarik zinciri yönetim ve finansman portalıdır. Başvuru linkine tıklayarak Octet avantajlarından hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.