Return to Blog

Kredi Notu ve KOBİ’ler

Blog By admin – 26 Mayıs 2021

• Gece yol alırken farları yanmayan bir otomobil kullanmak ister misiniz?

Yol almak ileriye doğru gitmektir. Birlikte yol aldıklarınızı ve kendinizi güvende hissetmek için önünüzü görmeniz gerekir. Gece yol alıyorsanız mutlaka fara ihtiyaç duyarsınız.

İş hayatı hep gece yol almaya benzer. Önünüzde ne var, yol düz mü, çukurlu mu, daha da beteri önünüzde uçurum mu var? Önünüzü, geleceği görebilmek, en azından tahmin edebilmek için mutlaka bazı araç ve gereçlere ihtiyacınız var. Geceleri yol alırken nasıl ki farları yanmayan bir otomobili kullanmak istemezsiniz, aynı şekilde işletmenizi yönetirken de önünüzü göremeyecek bir durumda olmak istemezsiniz.

İşte burada işin içine biraz matematik giriyor. “Tarih tekerrürden ibaret” varsayımına dayanarak, geçmişi anlayabilirsek, geleceği de öngörebiliriz. O nedenle, geçmişte meydana gelmiş olumsuz olayların koşullarına bakarak, aynı koşulların oluşmaya başlamasını veya oluştuğunu gözlemlediğimiz hallerde, alarm çanlarının çalması gerekir. Örneğin, kredi veren kuruluşlar, bir işletmeyi değerlendirirken o işletmenin verilerini kullanarak, o işletmeye bir kredi değerliliği notu verirler. Bu not aslında o işletmenin ileriki bir tarihte ödeme güçlüğü içine düşme olasılığıdır. Geçmişte ödeme güçlüğü içine düşmüş işletmelerin verilerinden geliştirilen bir algoritmanın hesapladığı bir yüzdedir. Daha kolay anlaşılabilir hale getirmek amacıyla, bu yüzde bir nota dönüştürülür ve benzerlerinden oluşan bir küme içine yerleştirilir. “Bu işletmenin rating’i AA’dır” demek bunun ifadesidir.

• Kredi Notu
Günümüzün hızlı akan iş ortamında artık sadece tecrübe ve sezilerle iş yapmak, kredi vermek mümkün değil. Gelişen teknoloji ortamında verilen toplanması, depolanması ve bu verileri analitik yöntemlerle kullanarak kredi notu hesaplaması çok kolaylaştı.

Ülkemizde artık tüm bankalarla, bankalara bilgi sağlayan Kredi Kayıt Bürosu bireylerin ve işletmelerin kredi notlarını hesaplıyorlar ve finansal kurumlar kredi kararlarını bu nota göre veriyorlar. O nedenle, kredi almayı planlayan tüm bireyler ve işletmeler, kredi değerliliklerine dikkat etmeliler ve kredi notlarının yüksek çıkmasına gayret göstermeliler.

• Kredi Notu ve KOBİ’ler
Bu konuya özellikle, dünyanın hemen hemen her ekonomisinde gayrisafi milli hasılanın ve istihdamın çoğunu oluşturan ama kredi pastasının çok azından yararlanabilen KOBİ’lerin dikkat etmeleri gerekiyor. İşletme sermayelerini iyi yönetmeleri, hesaplarını düzgün tutmaları, finansal kurumlar tarafından talep edildiğinde şeffaf ve düzgün bilgi vermeleri KOBİ’lerin kredi pastasından daha çok pay almalarını sağlayacaktır.

Octet portalı sadece KOBİ’lerin değil, tüm boyuttaki işletmelerin işletme sermayelerini en etkin şekilde yönetmelerini sağlamaktadır. Hem de hiçbir yatırım ve işletme maliyeti olmaksızın. Günümüzün dinamik iş dünyasında işletme sermayesini etkin kullanarak kredi notunu yükseltmek için KOBİ’lerin artık dijital altyapılardan yararlanmaları gerekli.

Yazar: Dr. Selim Seval – Yönetim Kurulu Başkanı

Octet Blog’daki diğer yazıları okumak için https://www.octet.com.tr/blog/ adresini ziyaret edebilirsiniz.