Return to Blog

Vadeli Çekin Dijitalleşmesi Artık Bir Zorunluluk

Blog By admin – 30 Ocak 2023

Çekin dijitalleşmesinin tam zamanı!

Ticarette geleneksel tahsilat sistemlerinin rafa kalktığı ve nakit döngüsünün el değmeden gerçekleştiği günümüz ticaret dünyasında, halen aktif olarak kullanılan geleneksel çek yerini dijital çeklere bırakmak üzere.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verilerine göre, bankalara 2022 yılında ibraz edilen 515 bin keşideciye ait 16,9 milyon adet çekin toplam tutarı 2.652 milyar TL olarak açıklandı. Bu rakamlar bir önceki yıla göre çek adedinde yüzde 11, keşideci sayısında yüzde 8, çek tutarında ise yüzde 92 artış olduğunu gösteriyor. Bu rakamlar çekin halen talep gören güçlü bir ödeme aracı olmasının yanı sıra ticarette çek kullanım hacminin de giderek arttığını gösteriyor.

Dijital çek ödeme sistemleri için büyük bir adım olacak

Tüm ödeme araçları dijitalleşirken, özellikle satıcı için bir garanti niteliği taşıyan çekin dijitalleşmesinin de bir gereklilik olduğu ortaya çıkıyor. Dijital çekin yasal olarak hayata geçirilmesi, ödeme sistemleri için de büyük bir adım olacak. Bu değişimle kullanıcılar kolay, güvenilir ve kontrol edilebilir bir sisteme kavuşabilecek.

Dijital çek uygulamasının yasallaşmasıyla öncelikle çek uygulamasında yaşanan; fiziki gereklilikler, cirolama, vade takibi, bankaya ibraz gibi hem alıcı hem de satıcı için geçerli, tüm zorluklar tamamen ortadan kalkacak.

Dijital çek finansman sürecini hızlandıracak

Daha da önemlisi fiziki çek tutarı bölünemiyor ancak sistem dijitalleştiğinde, çeki alan taraf, çekin bir kısmını ödeme yapacağı bir şirkete dijital ortamda düzenleyip gönderebilirken bir kısmını ise başka bir şirkete yine dijital ortamda cirolayabilecek ya da kendinde tutma imkanına sahip olabilecek. Sistem dijitalleştiğinde alıcı cep telefonundan dahi dijital çekini düzenleyip tedarikçisine ödeme yapabilecek. Bunun yanı sıra dijital ortamda düzenlenen çekin ödeme tarihi otomatik olarak kayıt altına alınacağından özel bir takip gerekmeyecek. Çekin dijitalleşmesi, aynı zamanda finansman sürecini de hızlandıracak ve verimli hale getirecek. Satıcılar, dijital ortamda birkaç tık ile finansmana kavuşmanın kolaylığını yaşayacak.

Octet olarak biz de Portalımız aracılığıyla müşterilerimize yüzde yüz dijital bir altyapı ile hizmet verirken dijital çekin sağladığı tüm faydaları sunmak için heyecanla bu gelişmenin gerçekleşmesini bekliyoruz.

 

Octet Blog’daki diğer yazılarımızı okumak için https://www.octet.com.tr/blog/ adresini ziyaret edebilirsiniz.