OCTET HAKKINDA

Octet, web tabanlı firmalar arası çevrimiçi bir tedarik zinciri ödeme sistemidir. Firmaların kredi kartı veya ticari kredi kullanarak internet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan bir portaldır.

Octet Express Ödeme Kuruluşu A.Ş., BDDK'nın 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ve ilgili yönetmelik ve tebliğlere dayalı olarak BDDK'dan lisans almış ve BDDK tarafından yetkilendirilmiş denetim firmalarınca denetlenen bir Ödeme Kuruluşu'dur.

Octet Portal'ı kullanan yabancı finansal kurumlardan bazıları şunlardır: Westpac, Banksa, Bank of Melbourne, St George Bank, Accord Finance, Bank of Nanjing, Asia Factor

Octet Portal B2B bir ticari işlem ve ödeme platformudur. Tüzel kişi ve şahıs firmaları kullanabilir.

 • Üye alıcı veya satıcı firma olarak tedarik ve satış işlemleri ile bu işlemlere ait ticari belgeleri kolaylıkla takip edebilmek;
 • Kredi kartları ile güvenli bir şekilde taksitli ve ertelemeli ödeme veya tahsilat yapabilmek;
 • Ticaretin ve iletişimin akışkanlığının sağlamak;
 • Kredi sağlayan bankalar için şeffaflığı artırmak, ticaretin tarafları arasında yanlış anlamaları ve sahtekârlığı önlemek

için Octet Portal'ı kullanmalısınız.

 • Kredi kartının kolaylığı ile ticari kredi kullanımı
 • Taksitle ödeyerek peşin ödeme indirimlerinden faydalanma
 • Kredi kartı ile işletme sermayesi için ek finansman imkânı, ticari kredi kullanımına göre daha kolay ve hızlı işlem
 • Online işlem akışı sayesinde tüm tedarik işlemlerinin ve ticari belgelerin yönetimi
 • Diğer finansman yöntemlerine göre düşük maliyet
 • Ne zaman tahsilat yapacağını bilmenin avantajı
 • Müşterinin ticari güvenilirliğini bilme rahatlığı
 • Portal üzerinde çevrimiçi satış ve tahsilat yönetimi
 • Vadeli çek, senet takip sıkıntısını ortadan kaldırmak, açık hesap ile satış yapabilme
 • Kredi kartı ile satış yapmak için POS makinesi alma zorunluluğunun olmaması

Octet firmanızın kayıt esnasında sunduğu bilgi ve belgeleri, yaptığınız ticari işlemlerin günlüğünü ve işlem veya kayıt esnasından verilmiş olan tüm bilgi ve belgeleri BDDK'nin öngördüğü güvenlik önlemleri ile bankalar seviyesinde titizlikle saklamaktadır.

Tüm kredi kartları (Visa, MasterCard, American Express, Union Pay, Troy), tüm banka kartları (debit kart) ve doğrudan borçlandırma talimatının verilmesi halinde bankalar nezdindeki ticari kredi limitleri ödeme aracı olarak kullanılabiliyor.

Hayır. Kredi kartı bilgileri Türkiye'de ve dünyada büyük bankalara hizmet sağlayan teknoloji çözüm ortağımız Asseco'da saklanmaktadır. Asseco, dünyanın en üst düzey veri güvenliği standardı olan PCI (Payment Card Industry) - DSS (Data Security Standard) sertifikasına sahiptir. PCI-DSS sertifikalı hizmeti sayesinde de veri güvenliği konusundaki ihtiyaçlar, başlangıç aşamasından itibaren doğrudan sağlanmaktadır.

"Mail Order" sisteminin aksine, Octet Portal'da ticaret ortağınızla hiçbir şekilde kredi kartı bilginiz paylaşılmaz. Portal üzerinde tüm ticari belgeleriniz (fatura, irsaliye vs.) ilgili siparişin detayları ile birlikte sakladığı gibi takibi de oldukça kolaydır.

Güvenli ticaret seçeneğiyle akreditifte olduğu gibi evrak ve mal kontrolü sonrası ödeme yapma kolaylığı bulunmaktadır.

Octet sisteminde kredi kartı bilginiz hiçbir şekilde kimse ile paylaşılmaz, dünya güvenlik standartlarında Octet'in iş ortağı tarafından saklanır. Her ödeme yapıldığında kredi kartı bilgisi sisteme tekrar tekrar girilmez.

BAŞVURU HAKKINDA

Alıcı olarak başvurduğunuzda tedarikçilerinizi, satıcı olarak başvurduğunuzda ise müşterilerinizi de Octet Portal'a davet ederek onların iletişim bilgilerini Octet ile paylaşmanız gereklidir. Ancak bu şekilde ticari iş ortaklarınızla portalda işlem yapabilirsiniz.

Hayır, sadece işlem başına hizmet komisyonu alıcı firmadan alınmaktadır.

Alıcı ve satıcı firmanın porta üzerinde gerçekleştirecekleri işlem hacmine bağlı olarak karşılıklı mutabakatla belirlenmektedir. Standart bir tarife bulunmamaktadır.

İmza sirküleri ile başvuran firmanın yetkililerinin imzaladığı Octet Kullanıcı Sözleşmesi'nin yaş imzalı orijinali Octet'in anlaşmalı kargo firması ile ücretsiz olarak Octet'e ulaştırılır. Octet üyelik işlemi sırasında gerek gördüğü durumlarda alıcı ve satıcı firmadan başka bilgi ve belgeleri de talep edebilir.

Hayır. Finansal kurumların da kullandığı ön araştırmalar sonucunda BDDK'nın ön koşul olarak sunduğu ve ayrıca ve Octet'in belirlediği kriterlere uygun olan firmalar sisteme dahil edilecektir.

Başvuru yapılır yapılmaz başlayan inceleme süreci tamamlandıktan ve Islak imzalı sözleşme ve gerekli diğer belgeler Octet'e ulaştıktan sonra üyeliği kabul edilen alıcı ve satıcı firmalara birer "kullanıcı adı" ve "şifre" verilir. Bu süre normal koşullarda üç ila beş işgününü geçmemektedir.

Portalda "Bilgileriniz" butonuna tıklayarak güncelleyebilirsiniz.

Portalda satıcılar sadece bir banka hesabı üzerinden tahsilat yapabilmektedir. İki ayrı banka hesabı kullanılmamaktadır.

Değişiklik için Müşteri temsilcinize veya (0212) 275 23 05 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Tercih ederseniz This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. mail adresine ₺Banka Hesap Değişikliği₺ başlığı ile mail atabilirsiniz.

Değişiklik için Müşteri temsilcinize veya (0212) 275 23 05 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Tercih ederseniz This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. mail adresine ₺Cep Telefonu Değişikliği₺ başlığı ile mail atabilirsiniz.

OCTET PORTAL'IN İŞLEYİŞİ VE GÜVENLİK
 • Alıcı sipariş verir
 • Satıcı siparişi onaylar
 • Satıcı malı sevk eder ve ticari belgeleri portala yükler
 • Alıcı kredi kartı veya ticari kredisi ile Octet'e ödeme yapar
 • Octet satıcının bankasına ödeme yapar
 • Satıcının bankası satıcıya ödeme yapar
 • Alıcı bankasına kredisini geri öder

Portal'a girişler bankaların çevrimiçi hizmetlerindeki gibi iki adımlı doğrulama ile yapılır. (Kullanıcı adı ve şifre, SMS ile güvenlik kodu girişi)

Aynı zamanda, ödeme öncesi SMS ile üçüncü bir doğrulama ile azami güvenlik sağlanır.

Talebe göre aynı firmada farklı pozisyonlardaki kişilere farklı işlem yetkileri tanımlanıp kısıtlamalar getirilebilir.

 • Alıcı/Satıcı Octet Portal'a üye olmak için Octet Türkiye websitesi aracılığıyla portala erişir, bilgilerini ilgili alanlara girerek başvurusunu yapar. Alıcılar, satıcılarının (tedarikçilerinin), satıcılar ise alıcılarının (müşterilerinin) listesini de başvuru formuna ekler.
 • Octet, alıcı/satıcı ile temas kurar, gerekli bilgi ve belgeleri temin ettikten sonra Octet Kullanıcı Sözleşmesi yaş imzalı olarak anlaşmalı kargo şirketi aracılığıyla ücretsiz olarak Octet'e ulaştırılır.
 • Octet, alıcı ve satıcılara portalı kullanabilmek amacıyla "kullanıcı adı" ve "şifre" iletir.
 • Alıcı "kullanıcı adı"nı ve "şifre"sini kullanarak portala giriş yapar. Alıcı, ödeme için kullanacağı kredi kart(lar)ının bilgilerini Octet Portal'a ekler. (Aslında bu bilgiler Octet'te değil, Octet'in güvenlik iş ortağı firmada saklanmaktadır)
 • Alıcı ilişkilendirilmiş satıcısına sipariş verir.
 • Satıcı "kullanıcı adı"nı ve "şifre"sini kullanarak portala giriş yapar ve alıcısından (müşterisinden) gelen siparişi hemen onaylar veya portal aracılığıyla iletişime geçerek gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra onaylar. Sipariş ve onay aşamasında alıcı ve satıcı ödemenin nasıl yapılacağı konusunda da mutabakat sağlarlar.
 • Satıcı malları sevk ettiğinde, alıcı tarafından talep edilmiş ise fatura, konşimento veya gerekli olabilecek diğer belgeleri Octet Portal'a yükler.
 • Alıcı kredi kartını kullanarak satıcı ile önceden anlaştıkları şekilde Octet'e ödeme yapar.
 • Alıcı portalda "Ödeme Yap" opsiyonunu seçtiğinde, bankaların peşin ve taksitli ödeme seçenekleri ilgili masraf ve taksit tutarları ile birlikte görüntülenir. Alıcı kendine uygun bankayı ve bankanın opsiyonunu seçtikten sonra alıcıya Octet tarafından SMS ile tek kullanımlık bir güvenlik kodu gönderilir. Bu güvenlik kodunun portala girilmesiyle ödeme işlemi tamamlanmış olur. Bu işlem sırasında alıcının kredi kartı bilgisi tekrar portala girilmez.
 • Alıcı ödeme yaparken, satıcının fatura bedeline ek olarak hizmet komisyonunu da öder.
 • Octet, alıcının yaptığı ödemeyi satıcının bankasına EFT/havale yapar. Satıcı parasını almış olur.
 • Octet, hizmet bedelini içeren faturasını alıcıya gönderir.
 • Octet, alıcılardan sadece kredi kartı veya kendisine sağlanmış doğrudan borçlandırma talimatı ile ödeme kabul eder, nakit, çek, senet ve benzeri ödeme araçlarını kabul etmez. Alıcılar gerektiğinde Octet'e banka EFT veya havale yoluyla da ödeme yapabilir.
 • Alıcı ve satıcı arasında mal ve hizmet konusunda ortaya çıkabilecek ihtilaflarda Octet taraf olmaz, kredi kartı sahibi olan alıcının ve kredi kartını ona veren bankasının talimatları doğrultusunda hareket eder. Ortaya çıkabilecek ihtilaflarda esas itibariyle alıcı ve satıcı birbirlerine muhataptırlar, aralarındaki ticari bir ilişkidir. Octet ve kredi kartı veya limiti kullanılan banka hiçbir şeklide bu ticaretin ilgili tarafı değildir.

Alıcı veya satıcı olarak portala girdiğinizde, giriş sayfasından ya da ''Siparişlerim'' menüsünden ''Yeni Sipariş Ver''i tıklayarak yeni sipariş verebilirsiniz.

Yeni bir sipariş verdiğinizde tedarikçinizin sistemde kayıtlı olan adresine otomatik olarak bir e-posta gönderilecektir.

Sipariş onaylandıktan ve gerekli belgeler yüklendikten sonra ''Ödeme Talep Et''i tıklayınız.

Octet Portal yapılan tüm işlemlerin geçmişini ve evraklarını veri tabanında saklar. "Siparişleri Yönet" adımından, ilgili sipariş numarasını tıklayarak veya ticaret yaptığınız firmayı hatırlıyorsanız ₺Satıcı₺ veya ₺Alıcı₺ bölümünden firmayı seçerek ayrıca ₺Arama Seçeneklerini Çoğalt₺ tuşuna basınca çıkan seçenekler ile daha detaylı arama yapabilirsiniz. Görüntülemek istediğiniz sipariş numarasını tıklamanız halinde eski siparişi görüntüleyebilirsiniz. Görüntülediğiniz Sipariş sayfasının en altında bulunan "Geçmiş" bölümünde "Görüntüle"yi tıklayarak, siparişin tüm geçmiş adımlarını detaylı olarak görebilirsiniz.

Octet sunmuş olduğu hizmetin bedelini aralarında mutabakat sağlanmış oranda alıcı firmaya fatura karşılığı yansıtmaktadır. Faturalama için e-fatura veya e-arşiv sistemi kullanılmaktadır.

Alıcı veya satıcı olarak portala girdiğinizde ana sayfada yaptığınız işlemlerin özeti görünmektedir. Ayrıca ''Siparişlerim'' menüsünden bu işlem özetlerinin ayrıntısına ulaşabilirsiniz.

Kredi kartı limitinizin dolması halinde, bankanıza başvurarak Octet Portal'da kullanılmak üzere ek limit talep edebilirsiniz. Ayrıca banka kartınızı veya ticari kredi limitinizin olması halinde Octet'e doğrudan borçlandırma yetkisi vererek Octet Portal üzerinde işlem yapmaya devam edebilirsiniz. Ödemelerinizi kredi kullanmadan yapmak isterseniz Octet'e havale veya EFT ile de ödeme yaparak küçük bir hizmet komisyonu karşılığı Octet Portal'ın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Octet tedarikçiye (satıcıya) ödenecek fatura bedelini kendi POS'u üzerinden kabul ederek satıcıya ödeme hizmeti sunmaktadır. Bu şekilde alıcılar kredi kartlarıyla tedarikçilerine fatura ödemelerini Octet aracılığıyla ister tek çekim, ister taksitle ödeyebilirler.

"Güvenli Ödeme" adımını seçerseniz, Octet alıcıdan satıcıya aktarılmak üzere peşinen tahsil ettiği fatura bedelini, malın veya hizmetin doğruluğunun ve zamanında sağlandığının alıcı tarafından teyit edilmesinden sonra satıcının hesabına yatırmaktadır. Böylelikle satıcı doğru mal ve hizmeti zamanında sağlaması halinde fatura bedelini "tahsilat riski" olmaksızın alabilecektir.

Alıcı ve satıcı arasında mal ve hizmet konusunda bir anlaşmazlık çıkarsa, bu anlaşmazlığı kendi aralarında görüşerek geleneksel yöntemlerle çözmek durumundadırlar. Octet ve kredi limiti (kredi kartı veya ticari kredisi) kullanılan banka hiç bir şekilde ticarete ve anlaşmazlık sürecine dahil değildir. Octet sadece verilen talimatlar doğrultusunda ödemeye aracılık hizmeti sunmaktadır. Alıcı ve satıcının kendi aralarında konuyu çözümlemelerinin ardından iki firmanın da yetkililerinin Octet'e bildirimde bulunması sonucu Octet komisyonu haricindeki bedeli Alıcı firmaya geri ödeyebilir.

Değişiklik için Müşteri temsilcinize veya (0212) 275 23 05 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Tercih ederseniz This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. mail adresine ₺Şifre Talebi₺ başlığı ile mail atabilirsiniz.

Değişiklik için Müşteri temsilcinize veya (0212) 275 23 05 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Tercih ederseniz This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. mail adresine ₺Banka Hesap Değişikliği₺ başlığı ile mail atabilirsiniz.

Hayır, bu mümkün değildir. Octet Portal alıcı veya satıcı bulma portalı değildir. Hiçbir firma bir başka firmanın alıcısını veya satıcısını göremez. Alıcı veya satıcı firmalar ancak kendilerinin ticari işlem yaptıkları firmaları görebilirler.