Return to Blog

Güvenlik Bilgilendirmesi

Bilgilendirmeler By admin – 19 Temmuz 2023

Octet Express Ödeme Kuruluşu Anonim Şirketi (“Octet”) olarak kullanıcılarımızın sistemlerimize ve hizmetlerimize ilişkin bilgilendirilmelerini sağlamak adına gerekli her türlü özeni gösteriyoruz. Bu kapsamda, 01.12.2021 tarih ve 31676 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemleri ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcılarının Ödeme Hizmetleri Alanındaki Veri Paylaşım Servislerine İlişkin Tebliğ’in 17. maddesi kapsamında hazırladığımız bilgilendirme metni aşağıda kullanıcılarımızın bilgisine sunulmaktadır. 

GÜVENLİK BİLGİLENDİRMESİ

Bilgi güvenliğine dair en güncel teknolojileri ve akımları takip ederek sistemlerimizin en güncel güvenlik uygulamalarıyla korunması sağlıyoruz.  Verilerinizin güvenliği için;

  • American Express, Discover, JCB International, MasterCard and Visa tarafından ortaklaşa kurulan PCI Security Standards Council (PCI SSC) tarafından standartları belirlenen PCI-DSS Service Provider Level 1 sertifikasına sahibiz. Octet, bu sertifika kapsamında her yıl PCI SSC tarafından yetkilendirilmiş bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenmektedir. Octet’in kartlı ödeme sistemleriyle ilgili tüm teknoloji alt yapısı, fiziksel güvenliği, operasyonel ve teknik süreçleri bu denetim kapsamında gözden geçirilmektedir. 
  • Octet, TCMB’ye bağlı olarak faaliyet gösteren bir ödeme kuruluşudur. Bu kapsamda TCMB tarafından yetkilendirilmiş bağımsız denetim firmaları tarafından düzenli olarak bilgi sistemleri denetiminden geçmektedir. Bu denetim sonucu oluşturulan raporlar TCMB ile doğrudan paylaşılmaktadır. 
  • Tüm sistemlerimiz üç aylık ve/veya yıllık periyotlarda güvenlik yazılımları ve bilgi güvenliği konusunda uzman bağımsız firmalar tarafından güvenlik testlerinden geçirilmektedir. 
  • Tüm sistemlerimiz en gelişmiş ve güncel güvenlik donanımları ve yazılımları ile 7/24 korunmaktadır ve gözetim altında tutulmaktadır. 
  • Sistemlerimiz üzerinde yapılan tüm değişiklikler sürekli olarak kayıt altında tutulmaktadır. 
  • Kullanıcılarımız ile sistemlerimiz arasındaki tüm iletişim güncel şifreleme yöntemleriyle şifrelenmektedir.

Octet olarak verilerinizin güvenliği için en üst düzeyde çaba göstermemize rağmen kullanıcılarımız açısından gerçek anlamda güvenli bir sistem ancak kullanıcılarımızın da riskler ve güvenli işlem yapma konusunda bilgi sahibi olmasıyla mümkün olmaktadır. Bu amaçla Güvenlik Uyarıları sayfamızda https://www.octet.com.tr/guvenlik-uyarilari/ verdiğimiz bilgileri dikkatle okuyup sistemlerimizi kullanırken dikkate almanızı önemle rica ederiz.

DİĞER BİLGİLENDİRMELER

  • Octet sistemlerinden 7/24 faydalanabilirsiniz. Octet tarafından sunulan hizmetlere ilişkin şartlar ile kullanıcı ve Octet’in verilen hizmete ilişkin hak ve sorumluluklarına, bir örneği tarafınızla paylaşılan Octet ile akdettiğiniz ödeme hizmeti çerçeve sözleşmesi ve sistemimiz üzerinden dilediğiniz zaman erişebileceğiniz Octet Express Ödeme Kuruluşu Anonim Şirketi Portal Kullanım Hüküm ve Koşullarından ulaşabilirsiniz. İlgili belgelere ulaşmakta herhangi bir sorun yaşamanız halinde destek@octet.com.tr elektronik posta adresinden veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.